Kérlek, hogy támogasd az oldal fennmaradását!
10300002-61601817
-11103282 számlaszámra
Köszönettel fogadok minden támogatást.
Mária
az ocklub.hu szerkesztője
Belépés
Látogatók összesen: 468972
Jelenlegi hely
Bemutatkozom
Családom
A férjemmel 2003 óta vagyunk együtt, a szüleim is sokat segítenek.
A család egyik állatkájáról tettem ide fényképet.
Érdeklődési köröm
Néprajz, antropológia, régészet
Az észak-amerikai indiánok, és az Északi-sarkkörön túl élő eszkimók-inuitok életéről sok könyvet olvastam, a régi és a mai életmódjukról egyaránt (6). Érdekes összehasonlítani a magyarok népszokásaival a totemvallásukat és tabuikat.
"A lappok, finnek ... medvétől, egyes indián törzsek a grizzlytől, mások jaguártól, hollótól, sastól, sólyomtól … származtatták magukat. Ausztrália maori őslakóinak totemállatai között volt krokodil, gyík, kígyó és cápa, a kelták hitvilágában pedig a medve és a szarvas mellett holló és varjú is." (Cimbora magazin)
"A szegediek régi, nehezen értelmezhető ún. tabu (tilalmi szabály) emlékét őrizték meg: az örvény szót lehetőleg ki sem ejtették, nehogy a valóságban is felidézzék, hanem Szent Pétör vize ún. megkerülő kifejezést használtak helyette abban a hitben, hogy e halászból lett szent eloszlatja az örvényeket. ... a különféle ... tilalmak pedig egyrészt óvták a vízenjárókat, ... Az sem volt jó azonban, ha aggódó anyák olyan túlzásba vitték a tiltásokat, hogy nemcsak fürödni, de még a Tisza közelébe sem engedték gyermekeiket, mert a legtöbb tragédia épp e tapasztalatlan fiúkkal történt."
(Katona Imre: Hableányok a Tiszában)
Érdemes tanulmányozni, hogy az emberek hogyan hódították meg a vadont, és milyen küzdelmeket folytattak az őseink, mire a mai civilizáció kialakult. (7)
Lila Downs, mexikói énekesnő. Egy modern, indián származású nő.
Szeretem az angyalkás képeket, olyan kedvesek. Napjainkban újra szokás az angyalok segítségét kérni.
Másképp képzeli a keresztény vallás a szellemvilágot és másképp az ezotéria. A keresztények szerint személyiséggel rendelkező lények népesítik be a mennyországot, Isten és az angyalok. "Az angyalok szellemi teremtmények, akik szüntelenül dicsőítik Istent, és szolgálják az Ő más teremtményeire vonatkozó üdvözítő terveit ..." (Katolikus Egyház Katekizmusa 350.), illetve az ördögök is angyalok, azaz bukott angyalok, akik elfordultak Istentől.
Az ezotéria-hívők szerint pedig éntudattal nem bíró lények is vannak, pl. természetszellemek. Olyan, népmesékből ismert fogalmakat használnak megnevezésükre, mint pl. manók, tündérek, boszorkányok, lsd. ezek megjelenését a modern kultúrában. A valláskutatók mostanában preanimizmusról beszélnek, ami az ősközösségi emberek azon hitét jelenti, hogy a körülöttünk lévő dolgokat egy titokzatos, láthatatlan erő köti össze, ezt a mana kifejezéssel jelölik, egy melanéziai bennszülött törzs elnevezése alapján. (8) Freud a Totem és tabu c. munkájában idézi erről egy kutató megállapítását: az emberek hajlamosak, hogy más élőlényeket, esetleg természeti képződményeket emberi tulajdonságokkal ruházzanak fel, azaz azt képzelték, hogy a körülöttük lévő dolgokban ugyanazok a belső érzelmi, gondolati folyamatok játszódnak le, mint saját magukban. (Rudolf Steiner ezoterikus szerint az animizmus inkább azt jelenti, hogy nem tudták elhatárolni magukat a külvilágtól a régiek, bár ez szerintem inkább csak fogalmazásbeli különbség.)
A vallástörténet szerint az ősközösség vallásos életének jellegzetessége az animizmus, az emberek azon képzete, mely szerint lelkük van, amely elképzelést az álomképek és a víztükörben mutatkozó arcmás látványa segített elő. Ha ezt kiterjesztjük a környezet dolgaira is, akkor érthetővé válik azok működése, tehát mindennek körülöttünk lelke van -így érezhették az őseink. Antropomorf szellemi lények irányítják az állatok, növények és tárgyak lelkét -gondolhatták tovább, akik benépesítik az erdőt-mezőt, vizeket, a föld mélyét és az eget. A szellemek csupán a megholtak lelkeit jelentették kezdetben, később kialakult az önálló szellemvilág felépítése. (2)
"Szülővárosomban, Csongrádon, gyermekkoromban még meséltek a Tiszában úszkáló hableányokról (sellőkről), kiknek kibontott, hosszú hajuk és deréktól lefelé haltestük volt, de legtöbben már nem hittek létezésükben." ... Az ún. Meredt Testű viszont váratlanul beugrott a csónakba, ott halottként elterült. Ha segítő szándékkal, gyanútlanul hozzányúltak, a csónakot elsüllyesztette, egyébként egy idő után kiugrott és eltűnt. ... a különféle tilalmak és ijesztők ... másrészt pedig igyekeztek távol tartani a tapasztalatlan látogatókat; balesetekkel kapcsolatos élmények lappanganak mögöttük." (Katona Imre, ua.)
Szántói Krisztián: Angyalok-Angels
Raffaello: Sixtus-Madonna (1513-1504)
A mitikus lények megjelennek olyan modern műalkotásokban, mint a Gyűrűk Ura trilógia, Harry Potter könyvek és filmek, vagy a Bűbájos boszorkák c. tévés filmsorozatban, de ezek részben összemosódnak egyeseknél egy új vallásossággal.
Ezeken kívül van egy terület, ahol joggal maradt meg a régi kultúra, és érdemes is ápolni, ez pedig a gyermeki fantázia világa. Ha esténként a gyerekeknek a Grimm testvérek tündérmeséit vagy a magyar népmeséket olvassuk, az a pedagógia szerint fejleszti a szókincsüket és fantáziavilágukat, a pszichológusok szerint pedig megkönnyíti a gyermeki lélekben zajló konfliktusok feldolgozását, kimondását. (9)
Gyerekkori kedvenc mesém Grimmtől a Piroska és a farkas. (3) Tetszett, hogy Piroska annak ellenére megmenekül a bajból, hogy nem fogadta meg édesanyja tanácsát.
Kamaszkori kedvenc mesém: A hat hattyú. A mesében a királylány 6 inget varr csillagvirágból elvarázsolt bátyjainak. Ebben az tetszett, hogy annyi sok munkával meg tudja őket menteni, és hogy milyen büszke lehet magára a hősnő.
Miért jó a meseolvasás? Felnőtteknek is ajánlani tudom, szórakoztató elfoglaltság, és érdekesnek találom a pszichológiai alapú meseelemzéseket. (5)
Az MTV klasszikus mese-sorozatait megvásárolhatjuk DVD-n, jó ezeket néha újranézni vagy újakat nézni. Bálint Ágnes olyan meséiben, mint a Vízipók Csodapók, rengeteg természetrajzi ismeretet közvetít, de magunkról is tanulhatunk a történetből, mert a főszereplők emberi tulajdonságokkal rendelkező állatok. Emellett rendkívül szórakoztató az előadásmódja, és jó a megfigyelőképessége. Érdekes, ahogy az írónő saját kora életét mesterien beleszövi a történetekbe. Erőssége, hogy a konfliktusokat-nehézségeket nem hagyja ki, nem az elfedésükre, hanem a megoldásukra koncentrál. A humor sok nehéz helyzeten átsegíti a szereplőket.
Kókay L., Wikipédia: Rovarok
"Alwin Seifert -a biológiai művelésmód úttörője- ... így írt: "Ősrégi mesék bölcsessége jelentkezik mindabban, ami a gyomokkal történik: nem mások ők, mint a kert manócskái, szorgos kis háziszellemei. Aki mérges rájuk, aki megmérgezi őket, azzal egyik csúfondáros tréfát űzik majd a másik után. Aki viszont érdemük szerint bánik velük, annak minduntalan készséges, türelmes és igaz segítőtársai és gyógyító segéderői."
"A fátyolkák elragadó lények, zölden erezett, áttetsző szárnyakkal és aranyló szemekkel. Sokkal inkább valamiféle mesebeli tündérre emlékeztetnek, mintsem holmi közönséges féregre. Ám a fátyolka nemcsak gyönyörű, hanem leghasznosabb kerti segítőink közé tartozik. Lárvája nagy mennyiségű levéltetvet fogyaszt!" (Marie-Luise Kreuter: A biokert)
Környezetvédelem
Miniteszt a Kiskegyed magazinból: Mondj három állatot!
- ................
- ................
- ................
A Humusz Szövetség egy olyan környezetvédő egyesület, amelynek tagjai a fenntartható termelést és fogyasztást tartják elfogadhatónak. Ennek része például, hogy az egyszer használatos, újrafelhasználható csomagolásokat gyűjtsük szelektíven, pl. műanyag palackokat, tejes dobozokat és az újságpapírt. Kár, hogy a szenyezett szemét, mint olajos flakon és csokipapír, csak a szemétlerakóba, -égetőbe kerülhet, de bízzunk benne, hogy a modern technika ezek működédét is egyre biztonságosabbá teszi. Az a világ, amikor az emberek tejeskannában vitték haza a tejet, és a vásárban a kofák csomagolás nélkül árulták a portékát, már nem tér vissza, de mégis, sokat tehetnénk azért, hogy ne túcsorduló szemétlerakók és elszennyezett óceánok között éljünk a Földön.
Érdekesség: környezetbarát pizzásdoboz
A Greenpeace-t szerte a világon ismerik az aktivistái figyelemfelkeltő akcióinak köszönhetően. Fontosnak tartom azokat a kampányaikat például, amelyekben a tengerek túlhalászása ellen küzdenek.
Az óceánok élővilágáról az angol nyelvű Wikipedián hosszú szócikkek olvashatók.
A Magyar Madártani Egyesület egy nagy múltra visszatekintő természetvédelmi szervezet. Jelképállata a túzok. Magyarországon és a világban gyönyörű tájakat őriznek a Nemzeti Parkokban, ahol a madarakat természetes élőhelyükön lehet megfigyelni. A természet tanulmányozása hasznos és egészséges időtöltés!
2013 madara a gyurgyalag.
A National Geographic magazin érdekes, fontos történeteket juttat el hozzánk akár a világ másik feléről is. És a gyönyörű fotók egy relaxációval is fölérnek.
A WWF pandás logoját kedvenc gyerekkori képregényes újságunkból, a KOCKÁSból ismertem meg. Egy WWF csapat egzotikus helyszíneken mentette az állatokat izgalmas kalandok közepette. A WWF Magyarország honlapján olvashatunk a hiúzokról, medvékről, farkasokról többek között.
Megoldás a teszthez:
- Amilyen párt szeretnél.
- Amilyen szeretnél lenni.
- Amilyen vagy.
Rólam
Ha társaságban vagyok, nevetek,
és tudom, ha egyedül leszek, szenvedek.
Ha egyedül vagyok, szenvedek
és tudom, ha társaságban leszek, nevetek.
Yale-Brown Obszessziv-Kompulziv Skála (Y-BOCS) (1)
Az aláhúzottak a jelenlegi aktív periódusomban vannak. Ez 2010. februárban kezdődött, és az év őszén tudtam meg, hogy kényszerbetegség létezik, és nekem is az van. Ez csak egy ismeretető, a klinikai gyakorlatban nem teljesen így néz ki a kérdőív. Pontozott helyek vannak az értékelésnek, azaz a páciensnek azt is jelölni kell, hogy mennyire érzi erősnek a kényszeres késztetést.
1.) Agresszív kényszergondolatok Félelem attól, hogy kárt teszek magamban Félek attól, hogy kárt teszek másban. Erőszakos vagy ijesztő képek Félek attól, hogy obszcén, sértő megjegyzéseket teszek. Félek attól, hogy vmi. zavarbaejtőt teszek. Félek attól, hogy nem kívánt indulatok hatására cselekszem (pl.megsebesít egy barátot) Félek attól, hogy ellopok dolgokat. Félelem attól, hogy gondatlanságból kárt tesz valakiben. (pl.gázolás) Félelem attól, hogy az én hibámból valami rettenetes történik (pl.tűz,rablás) Egyéb |
2.) Kontaminációs kényszergondolatok A test kiválasztási termékeivel és váladékaival (széklet,vizelet,nyál) kapcsolatos félelmek, gondolatok Félelem a piszoktól, baktériumoktól Túlzott félelem a környezeti szennyeződéstől (pl. azbesztiózis, sugárzás, mérgező hulladékok) Túlzott aggodalom egyes háztartási cikkekkel kapcsolatban (pl. tisztító, oldószerek) Állatoktól való túlzott félelem (pl. bogaraktól) Ragadós dolgok zavarják Aggodalom attól, hogy a szennyeződéstől beteg lesz Attól való félelem, hogy másokat megbetegít valami kiterjedt szennyeződéssel (agresszív) Csak attól való félelem, hogy ez utóbbi milyen érzést kelt Egyéb
|
3.) Szexuális kényszergondolatok Tiltott vagy perverz szexuális gondolatok, fantáziák, indulatok Gyermekekkel kapcsolatos vagy inceszt gondolatok Homoszexualitással kapcsolatos kényszergondolatok Agresszív szexuális magatartás másokkal Egyéb |
4.) Gyűjtögetés, felhalmozás |
5.) Vallásos kényszergondolatok
Szentségtöréssel, istenkáromlással kapcsolatos gondolatok Túlzottan aggódok amiatt, hogy mi a jó, mi a rossz, túlzott moralizálás. |
6.) Szimmetriával,pontossággal kapcsolatos kgond.-ok Mágikus gondolkodással (pl. valakit baj ér, ha valami nincs a helyén) / Mágikus gondolkodás nélkül |
7.) Testi kényszergondolatok Betegségekkel kapcsolatos aggodalmak Túlzott aggodalom bizonyos testrészei miatt, vagy azok külleme miatt |
8.) Takaritási,tisztogatási kényszercselekvések Túlzott vagy szertartásos kézmosások Túlzott vagy szertartásos zuhanyozás, fürdés, fogmosás, tisztálkodás vagy toalett rutin Háztartási vagy egyéb tárgyak tisztítása Egyéb olyan tevékenység, ami arra irányul, hogy megelőzze vagy elhárítsa az érintkezést valami szennyeződéssel Egyéb |
9.) Ellenőrző kényszercselekvések Zárakat, tűzhelyet, vizet, gázt ellenőrzöm. Annak az ellenőrzése, hogy nem tett/tesz kárt másokban Annak ellenőrzése, hogy nem tett/tesz kárt magában Annak ellenőrzése, hogy nem történt/történik valami rettenetes Annak ellenőrzése, hogy nem hibázott Testi kényszergondolatokkal kapcsolatos ellenőrzések Egyéb |
10.) Ismétlési rituálék Újraírok, újraolvasok. Napi rutincselekvéseket ismétlek (ajtón kilépni, bejönni, felállni, leülni). Egyéb |
11.) Megszámolási kényszerek |
12.) Rendezgetési, sorbarakási kényszercselekvések |
13.) Gyűjtögetés, felhalmozás kényszercselekvésekek
|
14.) Egyéb kgond.-ok Túlzott igény arra, hogy emlékezzek vmire. Félek bizonyos dolgok kimondásától. Attól való félelem, hogy valamit nem helyesen mond Félek attól, hogy elveszitek dolgokat. Betolakodó hangok, szavak, zene Bizonyos zajok/ hangok zavarják Számbabonák. (pl. 3) A színeknek különleges jelntőséget tulajdonít Babonás félelmek Egyéb |
15.) Egyéb (vegyes) kényszercselekvések Mentális rituálék Túlzott listakészítés Késztetés arra, hogy megérintsek, megütögessen, megdörzsöljön dolgokat. Pislogással, tekintéssel kapcsolatos rituálék Cselekvések annak érdekében, hogy ne tegyen kárt magában, másokban, vagy ne legyenek rettenetes következmények Rituális étkezési szokások Babonás viselkedés Trichotillomania (hajhúzkodás, hajtépés) Egyéb önsértő magatartás ( pl. fogcsikorgatás) Egyéb |
Ha bármely tünetet észrevetted magadon, az még nem baj, onnantól kezdve beszélhetünk betegségről, ha sok időt vesznek el a napodból a rögeszmék és/vagy rítusok, és zavarják az életvezetésedet.
Megfigyelheted, hogy a tisztogatási kényszerek nálam nem jellemzőek, a főbb tüneteim az agresszív kényszergondolatok és az ellenőrzési kényszercselekvések körébe tartoznak. Ezek alapja leginkább az, hogy attól félek, nehogy bajt okozzak másoknak, vagy kárt tegyek ügyetlen viselkedésemmel. Erről Freud egyes írásaiban rendkívül találó megállapításokat tesz. Felveti a kérdést, hogy a kényszerbetegek talán jobban aggódnak szeretteikért, mint az egészséges emberek? Természetesen nem vagyunk különbek a többi embernél, talán inkább fogékonyabbak mások lelki problémái iránt.
Valamint hogyan hihetjük azt, hogy ha teszem azt háromszor körbefordulunk, és kilencszer sót szórunk a hátunk mögé, akkor javul a dédnagybácsikánk egészségi állapota? Illetve ami még fontosabb, ezen rítus elmaradása esetén lehetséges bármi baja az említett felmenőnknek? Ez utóbbi jelenség a mágikus gondolkodás (2), ami a mágiáról kapta a nevét, és ami az őseink lehetősége volt arra, hogy befolyásolják a dolgok menetét. Erről Freud Totem és tabu c. könyvében ír,
rengeteg példát hozva fel arra, hogy ez a jelenség a bennszülött népek szokásaiban tovább él, amiket etnológusok és antropológusok figyeltek meg a múlt századforduló idején, pl. varázslás, esőtánc stb. A régiek hittek abban, hogy mágiával befolyásolni tudják a dolgok menetét, azaz ha esőt imitálok, akkor megjön az égi áldás, ez az utánzó mágia. Fejlettebb formája a ragályos mágia, melynek lényege, hogy egymással térbeli vagy időbeli kapcsolatban lévő dolgok között valamiféle kapcsolat alakul ki, ami elválásuk után is fennmarad, pl. egy sebet meggyógyíthat, ha azt a tárgyat kenjük meg, ami a sérülést okozta. Ez a jelenség manapság az evolúciós pszichológia kutatási területe, míg a pszichoanalitikusok nagyobb hangsúlyt fektetnek a kora gyermekkori kötődésre példának okáért.
Lascoux-i barlang festményei
Második aktív periódusom
19 -22 éves koromig tartott.
Tüneteim: Félelem attól, hogy elveszítek dolgokat.
Félelem attól, hogy sértő megjegyzéseket teszek.
Ellenőrző kényszercselekvések.
Első aktív periódusom
17 éves koromban kezdődött, és egy évig tartott.
Tüneteim: Félelem attól, hogy vmi. zavarbaejtőt teszek.
Légy üdvözölve kedves Utazó,
Máriának hívnak, és 33 tavaszt értem meg eddig. Az Úr 2010. esztendejének februárius havától szenvedek e kényszeres nyavalyában, melyről azon év Mindszent hava óta tudom, hogy egy csúf kórság, mely engemet sújt.
Miből áll ez szenvedés vala?
Gyakran pörgetem eszem kerekeit elmém rút vízióin, melyekben jó emberekhez erőszakos módon közelíték.
Végzek kényszeres cselekedeteket is óh jaj sokszor, úgymint elmenve háromszor ellenőrzöm, hogy az bejárati ajtót bézártam-e, háromszor ellenőrzöm, hogy az ördöngös elektromos masinákat leoltottam-e, és ha elhagyom magányos szobámat, egyszer
megérintem az ajtó félfáját. Vannak még számosan ilyenek, s ha egyet elhagyok közőlök, szörnyű félés költözik szívembe.
Nehezen leltem egy jó javas asszonyra, mostanság orvosságokkal élek, magaviseletem javítom elmém praktikáival, és kis papirosokra írom nyavalyáim hosszú sorát, melyeket egy tudós ember könyvében leltem, áldja meg érte az Úrjézus Krisztus.
Drága jó családom hathatós támogatásával készítem ez hírverő honlapot, hogy szenvedő testvéreim, hozzátartozóik és segítő személyek reám találjanak. Az tudós garabonciás deák azt jövendölé, hogy annyian vagyunk ily kórságtól szenvedők, mint nemes Kecskemét várossa meg még egyszázezerrel többen.
Kedves testvéreim, jöjjetek el hozzám remetelakomba, és zarándokoljunk együtt a Szent Szűz csodatévő forrásához.
Kedves Utazó, regélj el velünk egy szép imádságot,
Én Uram Istenem, távoztasd el
fejem fölül haragod felhőit,
vagy ha nem vagyok rá kész,
cseppents gyógyító balzsamot rettegő szívemre.
Mária, a honlap készítője
Kelt K..... város, 2011.február 14.
Szent Erzsébet fonalat fon a szegényeknek c. festmény
Források:
- kék könyv, 156. old.
- S. Freud: Totem és tabu, Ismeretterjesztő könyvek az őskorról valamint kőkori körülmények közt élő 20. századi népekről; K. Rasmussen: Thulei utazás; Szentiványi Jenő: A kőbaltás ember, Magyar folklór: Mitikus lények, Magyar néprajzi lexikon
- nepmese. hu: Mesetár: Piroska és a farkas
- nepmese. hu: Mesetár: A hat hattyú
- Tornyossy Mária: A kis hableány (meseelemzés)
- Farley Mowat természetismertető könyvei; Grönland- a föld legnagyobb szigete; Knud Rasmussen: Thulei utazás; F. Mowat: Sarkvidéki Robinsonok
- Ismeretterjesztő könyvek az ókori népekről és kultúrájukról; Móricz Zsigmond novellái, regényei a magyar népéletről; D. Defoe: Robinson
- Püski Sarolta: Vallások, mítoszok, vallásfilozófiai irányzatok, 2012
- Bruno Bettelheim: A mesei bűvölés hasznai és a bontakozó gyermeki lélek