Kérlek, hogy támogasd az oldal fennmaradását!
10300002-61601817
-11103282 számlaszámra
Köszönettel fogadok minden támogatást.
Mária
az ocklub.hu szerkesztője
Belépés
Látogatók összesen: 429301
Jelenlegi hely
Szenvedélybetegség
A függőség definíciója
Az OCD nem szenvedélybetegség, de vannak hasonló tünetek a kettő között: akaratunktól függetlenül csinálunk valamit, amiről tudjuk, hogy nem válik hasznunkra.
Néha, mikor megpróbálom megállni, hogy ellenőrizzem -teszem azt- a szemetet harmadszorra, eszembe jut, hogy: -Ilyen lehet, mikor az alkoholistának nem szabad meginni azt az "utolsó" pohár italt. - és el tudom képzelni a helyzet nehézségét.
(images)
Kémiai addikciók
Egy részletes szócikk a Wikipédián, a címe a Kábítószer elleni harc.
Önsegítő szenvedélybetegek
Az Anonim Alkoholisták története dióhéjban a Wikipédián.
Talán a világ legismertebb önsegítő csoportja lelki betegségben szenvedő emberek számára. Nagy eredményük, hogy már a kezdetekkor - az 1930-as években- az alkoholizmust betegségnek tartották, és a modern pszichológia igazolta is ezt az állítást. Ezt a tényt Magyarországon még mindig nem fogadta el a társadalom egésze, és vannak, akik a függőséget akaratgyengeségnek, jellemhibának tartják, és véleményüknek vehemensen hangot is adnak, pl. különböző betegfórumokon.
AA találkozót jelző tábla
Az Anonim Alkoholisták egy 12 lépéses "hitvallást" fogalmaztak meg tagjaik számára. Ennek első pontja: "Beismertük, hogy tehetetlenek vagyunk az alkohollal szemben –, hogy életünk irányíthatatlanná vált. ..."
Az AA jelentős sikereket ért el, mivel számos résztvevője a programnak "tiszta" tud maradni napról napra az évek hosszú során át.
A szervezetet néha kritikák is érik, pl. nem mindenki tudja elfogadni a "felsőbb erőbe" vetett hitről szóló pontokat, vagy igent mondani a teljes absztinencia elvére, így ők kimaradhatnak a találkozókról, és esetleg sokkal rosszabb állapotban keresik fel újra a csoportot. (3) Az ő részükre olyan programokat és csoportokat ajánlanak a szakemberek, ahol a kognitív viselkedésterápiás technikákat tudják elsajátítani.
Egy segítő honlap az alkoholizmusról, Alkohol, alkoholista, alkoholizmus címmel. Talán egy angolból lefordított általános információgyűjtemény, mégis jól csokorba szedi a hasznos és fontos tudnivalókat az alkoholizmusról. Érdekes, amit a modern kocsmák marketingfogásairól ír. Megemlíti azt is, hogy mit kell tenni válsághelyzetben -ha a "száraz" beteg elcsábul az italtól-, és ez OCD-ben is megfontolandó: segítséget kell kérni, és ez "nem szégyen, hanem kötelesség!"
Leteszem a cigit! címmel szakmai honlap.
Pszichoaktív szerek
A Pszichoaktív szerek c. szócikk a Wikipédián. Ide tartoznak az alkohol, nikotin és a koffein mellett a kábítószerek.
A dohányzás az egyik olyan szokásrendszer, amelyben a társadalom erkölcsi szabályai sokat változtak a XX. század második felében. Manapság tilos a munkahelyeken és az utcán rágyújtani, míg a régi filmekben vagy regényekben gyakoriak az életből vett, pipázással és cigarettázással kapcsolatos jelenetek. Mikszáth Kálmán regényeiben a szivarozás egy kellemes időtöltés és divat, vagy Móricz Zsigmondnál a nemesség mulatozásaiban természetes a lerészegedés, amikor is a nemesurat hajnalban a cselédei viszik haza öntudatlan állapotban. Vagy az 1970-es évek népszerű költői és színészei füstfelhőbe burkolózva, gyakran szerepeltek a Magyar Televízió képernyőjén érdekes, mélyenszántó beszélgetések közben. Ma az olyan szappanoperákban, mint a Szomszédok vagy a Barátok közt, nem látunk semmit, ami dohányzással kapcsolatos.
Kolumbiában a kokát termesztő parasztok egész nap kokalevelet rágcsálnak, aminek persze nem olyan hatása van, mint a kokainnak. Ez utóbbit az orvosok gyógyszerként próbálták ki Európában a XX. sz. elején, de hamar bebizonyosodott függőséget okozó, valamint egészségre káros hatása.
Thomas Szasz a drogtémát is egyedi nézőpontból vizsgálja, érdekes és elgondolkodtató ötletei vannak, legalábbis elméletben. Itt pedig furcsa mód orvosok tanácskoznak egy pszichedelikus szerből kivont hatóanyag esetleges gyógyító hatásáról OCD-ben, természetesen egyelőre még kutatási fázisban van a dolog!
kokacserje
Viselkedési függőségek
A függőség definíciója a Wikipédián.
Olyan viselkedések tartoznak a függőségek körébe, mint a kényszeres vásárlás, kleptománia, szerencsejáték-függőség. Ide tartozónak kezdik tekinteni a szakemberek a társ-, a munkafüggést és bizonyos szexuális függőségeket, valamint az olyan modern szenvedélyeket, mint pl. internetfüggőség . A biológiai megközelítés szerint a betegek repetitív cselekedetekkel örömérzetet képesek elérni. A kényszerű cselekvés után bekövetkezik egyfajta enyhülés, de ez nem teljes, nem hordoz valódi megkönnyebbülést.
Bulimia
"Amikor Diana (hercegnő) beszélt a bulimiájáról, az volt a célja, hogy az emberek tudjanak róla, hogy akik evészavarral élnek, azokat gyakran félreértik. Míg a média arra a következtetésre vezette az embereket, hogy bulimiája volt a probléma, ő azt hangsúlyozta, hogy a bulimia csupán egy tünet, és az igazi probléma az üresség volt, amit a házasságában megélt. Az ételt arra használta, hogy kitöltse a bensejében lévő űrt, és evési zavarát mint a menekülés egy módját." (4)
Hasonló tünetek megfigyelhetők a kényszerbetegség és a viselkedési addikciók esetén: a beteg a belső késztetésnek nem tud ellenállni, azt haladéktalanul próbálja kielégíteni, és ez nem áll összefüggésben kémiai szerrel. A genetikai átfedés közepesen szoros, azonos agyi területek működése nem jellemző. Ezek a zavarok is jól reagálnak szerotonerg gyógyszerekre, és kognitív vislkedésterápiára. (1)
A felsorolt betegségekeket bizonyos százalékban megfigyelték OCD-betegeknél, vagy családjaikban.
"A zené(lés) mindenkié."- és tartós örömérzetet nyújt.
- kék könyv, Az obszesszív-kompulzív betegségek spektrum, 111.old.
- fotó: Wikipédia, hegedű
- Atkinson: Pszichológia, 2005, 673. old.
- Mirror, mirror, eating disorders c. honlap